blog.pomek.pl

ToDo: Tu powinna być jakaś mądra, życiowa sentencja…

Dump Links #2

Kategoria: Dump Links Data publikacji:

W poprzedniej częsci „Dump Links” skupiłem się na artykułach i linkach dotyczących języków po stronie serwera. Na dziś przygotowałem coś na temat narzędzi napisanych w języku JavaScript. Zapraszam!

DeJavu to narzędzie zorientowane obiektowo dla programistów JavaScript. Biblioteka udostępnia pełny interfejs obiektowy, który jest dostępny w innych językach programowania (takich jak Java czy PHP). DeJavu oferuje klasy (włącznie z abstrakcyjnymi i finalnymi) oraz rozszerzaniem klas, interfejsy, stałe oraz atrybuty widoczności.

Ktokolwiek musiał dostosować wygląd lub zachowanie aplikacji dla różnych przeglądarek, wie jak ciężkie jest to zadanie. WhichBrowser na pewno będzie pomocnym narzędziem. Jego zadaniem jest wykrycie przeglądarki użytkownika (np Chrome), urządzenia (np Mobile), systemu operacyjnego (np MacOS) oraz silnika przeglądarki (np Blink). Z tą biblioteką możesz dostosować swoją aplikację pod każde z dostępnych urządzeń i przeglądarek, które są na tym urządzeniu dostępne.

Próbowałeś kiedyś stworzyć graf za pomocą HTML-a i CSS-a? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, doskonale wiesz jak skomplikowane jest to zadanie. Zainteresuj się biblioteką Mermaid. To narzędzie generuje zaawansowane diagramy z różnymi instrukcjami zapisanymi za pomocą składni markdown. Dodatkowo pozwala na dekorowanie wygenerowanych diagramów za pomocą CSS-a, przez co ich wygląd jest jeszcze ciekawszy.

Czy kiedykolwiek przez pomyłkę wysłałeś jakieś e-maile z lokalnej maszyny (deweloperskiej) do użytkowników z produkcji? Na nieszczęście my tak. Nie chcemy, by ten błąd powtórzył się ponownie. W tym celu napisałem prosty mechanizm, który dba o to za nas. Za każdym razem gdy wysyłana jest wiadomość, mechanizm sprawdza, czy adres e-mail odbiorcy znajduje się na białej liście. Jeśli tak, e-mail zostanie wysłany. Jeśli nie, wiadomość zostanie przesłana na nasze konto. To umożliwia nam bezpieczne testowanie funkcjonalności z produkcyjną bazą danych.

Spotkałeś się kiedyś z problemem doboru kolorystyki do swojej aplikacji? Jeśli tak, definitywnie powinieneś sprawdzić Coolors. To proste narzędzie służy do generowania palety z losowymi kolorami.

W poprzednim poście wspomniałem o Domain Driven Design w teorii. Kilka dni później odkryłem interesujący artykuł na temat praktycznego zastosowania DDD. To przykład aplikacji napisanej w Symfony, która również zawiera Behata. Źródło aplikacji jest dostępne na Githubie.

Jeśli nie masz pomysłu na nowy rok, możesz pograć w gry lub podszkolić swoje umiejętności w wyrażeniach regularnych za pomocą krzyżówek zbudowanych z wyrażeń regularnych. Wyrażenia regularne początkowo mogą sprawiać trudności dlatego krzyżówki pozwolą zrozumieć Tobie o co w nich właściwie chodzi.

Jeśli powyższy post nie usatysfakcjonował Twojego pragnienia wiedzy, polecam wybrać coś interesującego z listy TOP50 Code Post 2014. Jestem pewien, że podobnie jak ja, również znajdziesz coś interesującego dla siebie.

Nie bój się zostawić komentarza oraz podzielić się „Dump Links” z innymi. Do usłyszenia wkrótce!